Pentagon, S-400 füze sistemine karşı mı? Peki bundan CHP'ye ne?

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
13 Eyl 2017

Pentagon sözcüsü Johny Michael, Türk makamlarının Rusya ile imzaladığı S-400 füze savunma sistemleri sözleşmesinden rahatsız olduğunu söyledi.

Johny Michael "Muhtemel S-400 alımına ilişkin endişelerimizi Türk yetkililere ilettik. Türkiye'yi bölgedeki tüm tehditlere karşı savunmak için en iyi seçenek, NATO sistemleriyle bir arada çalışabilecek füze savunma sistemidir" (Sputnik) dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, aynı konuda sorulan soruya (İsmail küçükkaya / Çalar Saat - 12/09/2017) S-400 füze savunma sistemini alırsak, bunun NATO sistemleriyle uyumsuz olacağını, dolayısıyla uygun olmadığını söyledi. Gerçi Türkiye'nin bu arayışlara girmesinin NATO'nun çifte standartından kaynaklandığını, NATO'nun, Türkiye'nin istediği sistemlerin sağlanmasında zorluk çıkardığını da belirtti ama, sonuç olarak S-400 bizim için uygun olmaz dedi.

CHP genel başkan yardımcısı Öztürk Yılmaz da dün TBMM'de yaptığı açıklamada S-400'lerle ilgili olarak, "Ancak malum, Türkiye NATO üyesi. NATO üyesinin belli bir formatı var. Bu konuda da Amerika'yla ve AB ile NATO'yu oluşturan bu ülkelerle sorunlar yaşıyoruz. Bazı silahların Türkiye'ye verilmediğini ama terör örgütlerine verildiğini de görüyoruz. S-400 füzeleriyle ilgili bunlar eğer sadece silah olarak alınıyorsa, yani üretim yapılamıyorsa ortak üretim, teknoloji Türkiye'ye getirilemiyorsa bu aynen enerjide olduğumuz gibi milyarlarca dolar verip o ülkeleri zengin etmek anlamına gelir. Biz eğer bu yönde bir karar alınacaksa karşı değiliz ama Türkiye'de üretilmesi lazım. Türkiye'nin o üretimde yer alması lazım. Hazıra konmamak lazım. İşte hazır alıyorsunuz, üç gün sonra ilişkileriniz bozulduğu zaman vermiyor. Hiçbir şey yapamıyorsunuz." dedi.

AKP iktidarda kalabilmek, ABD-NATO ile eski güzel günlerine dönebilmek için, titrek adımlarla pazarlık gücünü arttırmaya çalışırken, CHP'nin NATO'ya uyum ve bağlılık söylemleri emperyalizm karşıtlığını gevşetiyor.

Türkiye'nin NATO eliyle etnik ve mezhepsel temelde ayrışmış bölgeler, kantonlar ve cepler ülkesine dönüştürülmek istendiği bugünkü koşullarda CHP'nin yaptığı eyyamcı açıklamalar kitlelerde bilinç bulanıklığına yol açıyor.