İlham Ahmed, 'Suriye hükümeti Rakka'ya dönemez' dedi

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
17 Ağu 2017

PYD'nin ABD öncülüğünde Rakka'da yaptığı operasyon büyük tartışmalara neden olmaya devam ediyor. Her ne kadar ABD ve PYD'nin açıklamaları bu operasyonun Rakka'nın İşid'ten temizlenmesi yönünde yapıldığı iddia edilse de operasyonun bir diğer amacının ABD'nin Suriye'nin içinde emperyalist çıkarları doğrultusunda ilerlemek olduğu gerçeğini gizlemiyor. 

Suriye Demokratik Meclisi eş başkanı İlham Ahmed'in verdiği bir demeçte bu gerçek bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.  Aşağıda "The Region" haberinin çevirisini sunuyoruz.

 

Suriye Demokratik Meclisi eş başkanı İlham Ahmed, pazar günü Arap kabilelerle düzenlenen bir toplantıda Suriye hükümetinin, Suriye Demokratik Güçleri tarafından kurtarılan Rakka gibi bölgelere dönemeyeceğini söyledi.

Yerel Hawar Haber Ajansı(ANHA)’nın bildirdiğine göre; al-Fadan kabilesi lideri Muhammed al Gannam tarafından Fırat Bölgesi’ndeki Tel Abyad şehrinin Siluk bölgesindeki Zaidi köyünde düzenlenen davete Suriye Demokratik Güçleri liderleri ve Suriye Demokratik Meclisi’nden İlham Ahmed de katıldı.

Ahmed, “Suriye rejimi bu bölgedeki kardeşlerimize mektuplar göndererek geri döneceklerini söylüyor.” dedi.

Suriye Demokratik Meclisi’nin üst düzey yetkilisi, Şam’ın Arap kabilelerini özgürleştirilmiş bölgelerdeki yerel yönetimlerin ve meclislerin geçici olduğuna ikna etmeye çalıştığını söyledi. “Geçmişte olduğu gibi bölgeye gelip kontrolü ele geçireceklerini söylüyorlar. Bize soracak olursanız Suriye rejimi halkımızı silahlı örgütlere karşı koruyamadı ve bizi terörizmle burun buruna getirdi. Bizi korumaları gerekirdi ancak tam tersine Suriyelilere tank ve uçaklarla saldırdılar ve malımızı mülkümüzü bombaladılar. Biz de Suriye Hükümeti’ne geri gelmeye ve bölgelerimizi kontrol etmeye uygun olmadıklarını söylüyoruz.”

Ahmed, Suriye Hükümeti’nin bir süredir Suriye’nin kuzey bölgesini yöneten mevcut yönetimleri tanımaması ve mevcut kurumlarla resmen anlaşmaması halinde devlet kurumlarının dönemeyeceğini de sözlerine ekledi.

“Mevcut yönetimleri tanımayıp, olaylar başlamadan önceki günlere dönmek istemeleri halinde bunu kabul edemeyiz. Bir daha kardeşlerinin kanlarını dökmelerine izin vermeyeceğiz. Ne Rakka’da, ne Tel Abyad’da ne de Suriye Demokratik Güçleri’nin, YPG’nin ve YPJ’nin kurtardığı bölgelerde iç savaşa izin verecek bir şey yapmadık.” dedi.

Ahmed, haziranda The Region’a verdiği bir röportajda bir sene önce SDG tarafından kurtarılan Menbiç’in Rakka için güzel bir örnek olduğunu söylemişti.

“Menbiç örneğine bakabiliriz. Rakka’yı, şu an Menbiç’i yöneten Menbiç Halk Meclisi(Manbij Civil Council)’nin kuruluşuyla karşılaştırabiliriz.Menbiç’te neler olduğunu gördük, aynısı kurtarıldıktan sonra Rakka’da da olacak. Şu an Rakka Halk Meclisi(Raqqa Civil Council) çalışıyor.”

Ahmed, Menbiç’te Suriye hükümetine ait kurumların varlığını reddetti. “Menbiç’te rejim yok, halk tarafından yönetiliyor” dedi.

Geçen hafta SDG ve SDM üyeleri, ABD’nin yönettiği koalisyonun yetkilileriyle bir toplantı düzenledi ve koalisyona rejimin Rakka operasyonunu baltalamaya çalıştığı uyarısını yaptı.

Ayrıca, Menbiç Askeri Meclisi resmi sözcüsü Şervan Derviş; Menbiç’teki bazı kişilerin Suriye rejimiyle uzlaşması sonucunda Menbiç’in Suriye rejimine teslim edildiğine dair haberleri yalanladı.

“Bu rejimin imkanları ve ajanlarıyla oynadığı bir oyun. Bu oyunlarla Menbiç’in rejime teslim edilmesini sağlamaya çalışıyorlar. Son yıllarda rejim, Menbiç’i IŞİD’den kurtarmak için hiçbir şey yapmadı. IŞİD sokaklarda insanları avlarken rejim seyirci olmakla yetindi.” dedi.

Kaynak: Wladimir  van Wilgenburg / The Region