ABD, Venezuela'yı askeri işgal ile tehdit etti

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
12 Ağu 2017

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela için 'askeri seçeneğin' izlenebileceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, "Dünyanın bize uzak bölgelerinde askerlerimiz var fakat Venezuela bize uzak değil, çok yakınımızda. İnsanlar orada acı çekiyor ve ölüyor. Askeri seçenek dahil birçok seçeneğimiz var" dedi.

New Jersey'de bir golf kulübünde tatiline devam eden Trump, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley ile görüşmesinin ardından gazetecilere bu açıklamayı yaptı.

Aşırılık eylemi

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino ise, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada Trump'ın tehdidi için "Bir çılgınlık eylemi, aşırılık eylemi" ifadelerini kullandı. Padrino şöyle devam etti: "Bu aşırı elitler ABD'de yönetimdeyken dünyanın başına ne geleceğini kim bilir?"

ABD emperyalizminin açık desteğini alan Venezuelalı faşist güçler, Nisan ayından bu yana yaptıkları eylemlerde 120'den fazla insanın hayatını kaybetmesine, binlerce insanın yaralanmasına neden oldular. Hayatını kaybedenlerin içersinde Chavist (Chaveza yanlıları) diye adlandırılan 25 fkişi aşist gruplar tarafından yakılarak öldürüldü.