Maduro: Özgür bir halkın lideriyim

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
01 Ağu 2017

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD Hazine Bakanlığı'nın kendisi hakkında yaptırım kararı almasına yanıt verdi. "Emperyalist Trump tarafından yaptırım uygulanmasından gurur duydum" diyen Maduro "İstediğiniz yaptırımı uygulayın ama ben özgür bir halkın lideriyim" dedi.

Venezüella Devlet Başkanı Maduro ülkede yapılan tartışmalı Kurucu Meclis seçimlerinin ardından ABD'nin kendisi hakkında yaptırım kararı almasına sert yanıt verdi.

Ülke anayasasını yeniden yazma ve sağcı muhalefetin kontrolündeki Kongre'yi feshetme yetkilerine sahip olacak olan Kurucu Meclis için yapılan seçimleri ülkedeki muhalefet tanımamış, ABD ve AB dahil bazı ülkeler yapılan seçimi kınamıştı.

 

Halk özgür olmayı seçti”

ABD tarihinde hakkında doğrudan yaptırım kararı alınan 4. devlet başkanı olan (diğerleri Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe) biri olan Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi'nin lideri Maduro, yaptırım kararını 'Kurucu Meclis'e yönelik emperyalist saldırı' olarak niteledi.

Maduro "Bana neden yaptırım uyguluyorlar? Çünkü ben Kurucu Meclis için halkın özgürce oy kullanması amacıyla demokratik seçim çağrısı yaptım. Bay emperyalist Donald Trump tarafından yaptırım uygulanmasından gurur duydum. Beni yıldıramayacaklar. İmparatorluğun tehditleri ve yaptırımları beni bir an olsun yıldıramaz" dedi.

Maduro sözlerini "İmparator Trump'ın hakkımdaki kararları onun umutsuzluğunu ve nefretini gösterdi. Yabancı hükümetlerden gelen emirlere itaat etmem ve asla etmeyeceğim. Bana istediğiniz yaptırımı uygulayın ama Venezüella halkı özgür olmayı seçti ve ben özgür bir halkın bağımsız lideriyim" diye sürdürdü.

Venezüella'nın sesi kesilmeyecek”

ABD'nin baskısının Kurucu Meclis'i yolundan döndüremeyeceğini vurgulayan Maduro, "Onunla (Trump) buluşup elini sıkmaktan memnuniyet duyarım. Ancak Trump, Venezüella ile ilgili olarak hayatının hatasını yaptı. Çünkü Venezüella, bölgedeki beraberlik için kilit önemde. Venezüella'nın sesi kesilmeyecek. Hiç kimse ve hiçbir şey Kurucu Meclis'i durduramayacak" ifadelerini kullandı.

Maduro'yu 'diktatör' diye tanımlayan ABD Hazine Bakanlığı, vatandaşlarının ve ABD'li şirketlerin Maduro'yla ticari ilişki kurmasını yasaklamış ayrıca Maduro'nun ABD'deki mal varlıklarını dondurmuştu. Maduro'nun ABD'de mal varlığı olup olmadığı ise bilinmiyor.

Trump yönetimi Maduro'yu Kurucu Meclis adımından vazgeçirmek için aralarında ülkenin içişleri bakanı ile genelkurmay başkanının da olduğu üst düzey eski ve yeni 13 yetkili hakkında benzer yaptırım kararları almıştı.

Küba, Bolivya ve Rusya'dan destek

ABD'nin yanısıra AB, Meksika ve Kolombiya'nın aralarında olduğu bazı ülkeler seçimleri kınasa da Bolivya, Küba, Rusya ve Nikaragua, Maduro'ya destek verdi.

Küba Dışişleri Bakanlığı "Amerikan Devletleri Organizasyonu (OAS) Genel Sekreteri Luis Almagro'nun desteğiyle Washington tarafından alınan ekonomik yaptırım kararını" kınadı.

Açıklamada Venezüella'ya karşı yürütülen uluslararası operasyonunun, Venezüella halkının isteklerini görmezden gelinerek ve onları ekonomik yaptırımlar ve saldırılarla kuşatarak seslerini kısmayı amaçladığı ifade edildi.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ise Maduro'yu Kurucu Meclis ve ülkeye barış getirmek içir gösterdiği çabadan ötürü kutladı. Seçim yapılmadan Kurucu Meclisi reddeden Latin Amerika'nın sağ yönetimlerini ise eleştiren Morales, Twitter hesabından "Meksika ve Kolombiya'ya kendi Kurucu Meclisl'erini oluşturmalarını öneririm, kapitalist sistemlerini, emperyalist sistemlerini değiştirmek için" mesajını paylaştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da "Umarız Venezuela'daki seçim sonuçlarını reddeden ve Caracas üzerindeki ekonomik baskıları arttıran uluslararası toplumun üyeleri, Venezüella halkını kutuplaştıran bu yıkıcı planlarından vazgeçerler" denildi.

Sağ muhalefetin boykot ettiği Kurucu Meclis seçimlerinde hükümetin açıkladığı rakamlara göre 8 milyondan fazla kişi (yüzde 41.53) oy kullandı. Muhalefet ise gerçek rakamın çok daha az olduğunu savunuyor.