Amerika Birleşik Devleti'nin Rakka'daki SDG güçlerine askeri ekipman transferi

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
20 Tem 2017
Amerika onayıyla silahların ve ağır askerî ekipmanların Kuzey Suriye üzerinden Rakka’da IŞİD güçleriyle savaşan Suriye Demokratik Güçleri SDG'ye gönderildiğini gösteren fotoğraflar ortaya çıktı. Fotoğraflar, SDG ve Rakka hakkında son zamanlarda ortaya çıkan üç ilginç gelişmeye eşlik ediyor.
 
Bu gelişmelerden ilki, SDG’nin Rakka şehrindeki IŞİD güçlerine hücumunu yüksek kayıplar nedeniyle geçici olarak durdurmasıydı. Bu sebeple, SDG yöneticileri, kayıplarını azaltacak bir strateji bulununcaya kadar IŞİD’i ve şehirdeki sivilleri kuşatma altına aldı.
 
İkinci gelişme, Rakka’nın ön cephelerinde SDG’yle beraber savaşan büyük bir Arap grubunun Amerika emriyle ön cephelerden çekilmesiydi. Bunun sonucunda Rakka operasyonu tam anlamıyla Kürt operasyonu olmuş oldu.
 
Üçüncü gelişme, Amerika Başkanı Donald Trump’ın Suriye’deki “sözde” ılımlı muhalif gruplara yapılan askerî ve ekonomik yardımı kesme kararıydı. Ancak ortaya çıkan son fotoğraflar gösteriyor ki bu kural SDG’ye, daha doğrusu YPG’ye işlemiyor.
 
Görünen o ki, YPG güçleri Amerika’nın Suriye üzerindeki menfaatlerini gerçekleştirebilmek için yatırım yaptığı en gözde örgüt oldu.
 
Andrew Illingworth
Beyrut/Lübnan
 
Kaynak : Al Masdar
Çeviri: yenidünya