Sabah gazetesinin dünü bugünü

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
19 Haz 2017
Gazeteciliği gazetecilik yapan temel etken, haber bulma ve haber vermedir. Gazeteci de “halkın kutsal haber alma hakkı” görevini yerine getirmeye çalışan, bu anlamda “kutsi” bir görev yapan kişidir. Gazeteciliği en iyi tanımlayan söz olarak “haber kutsal, yorum hürdür” cümlesi aktarılır.
 
Durum gerçekte de böyle midir, bu yazıda tartışmaya gerek yok ama, en azından gazeteciliğe dair kitaplarda böyle öğretiyorlar. 
 
1980'li yıllar, Türkiye'de klasik anlamda gazeteciliğin yok olmaya başladığı yıllardı. Bu yıllarda siyasette, ekonomide değişim kendini gazetecilikte de göstermişti. Yeni dönemin gazetecileri gibi, haber öncelikleri de değişmişti. Yeni dönemin gazetecilerinin önceliği “kutsal haber verme hakkını” halka ulaştırmak değildi artık. Bu dönemin üst düzey gazetecilerinin yeni misyonu, işadamı sahiplerinin işlerini kolaylaştırmak olarak, bu kez kitaplarda yazılı olmayan biçimde, hayata geçiyordu.
 
Sahipler işadamı olunca, siyasilerle ilişkiler de bu yeni duruma göre tekrar dizayn edilmeye başlanmıştı. Eskiden bağımsızlığı koruma adına zengin işadamlarından uzak dururdu gazeteciler. Yeni dönemin gazetecileri ise, zenginlerden uzak durmayı bir yana bırak, onların yatlarında bedava tatile çıkmayı övünerek haber yapmaya başladılar. 
 
Yazının devamı için tıklayınız