Zeytin şimdilik kurtuldu

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
14 Haz 2017

AKP hükümetinin, zeytinliklere yatırım yapılmasına izin veren düzenlemeyi içeren ve TBMM'den tepkiler üzerine komisyona geri çekilen tasarı metninden 2. madde çıkarıldı.

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesine ilişkin kanun tasarısındaki kamu yararı kararı alınan yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilebilmesine yönelik düzenlemeyi içeren 2'nci maddenin tasarıdan çıkarılmasına karar verildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü zeytinle ilgili maddenin tasarıdan 3 partinin anlaşarak çıkarılması üzerine komisyonda tehdit niteliğinde bir konuşma yaptı. Bu düzenlemenin 7 defa Meclis'e geldiğini anımsatan Özlü, "Sayın vekiller reddetmekle sorun çözülmüyor. Zeytinlik sahalarla ilgili bir tanımın yapılmasına, buralarla ilgili bir yapılanmaya siz ne derseniz deyin bir ihtiyaç var. Bu ihtiyaç giderilmedikçe 7 defa da, 17 defa da, 27 defa da bu düzenleme Meclis'e gelebilir. Dünya dönmüyor deseniz de dönüyor" dedi.

Tasarının TBMM'ye gelme sürecinde kamuoyunun tepkilerine karşı Başbakan Yıldırım, "Zeytin mi daha önemli, yapılacak tesis mi daha önemli Türkiye'nin geleceği açısından?" demişti.