Hindistan ve Pakistan ŞİÖ'ye üye oluyor

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
09 Haz 2017

Kazakistan'ın başkenti Astana'da bugün (8 Haziran) başlayan ve iki gün sürecek Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde, Örgüt'ün geliştirilmesi, uluslararası terör, Ortadoğu ve Afganistan'ın durumu gibi konular ele alınacak.

Zirvede “Astana Deklarasyonu”, “Aşırıcılıkla Mücadele Anlaşması” ve liderlerin terörle mücadeleye yönelik ortak açıklaması da dahil olmak üzere 11 belgenin imzalanması planlanıyor.

Hindistan ve Pakistan'ın üyeliklerinin katılımıyla bünyesinde en çok ülkeyi barındıran uluslararası örgütlerden biri olacak ŞİÖ, 3 milyarı aşkın insanı çatısı altında toplayacak.

 

Nazarbayev: “Tarihi bir zirve”
Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Pakistan ve Hindistan'ın üyeliği bakımından zirveyi ‘tarihi' olarak nitelendirdi.

Morgulov: “Gelişim için yeni bir ivme kazandıracak”
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı İgor Morgulov da, iki ülkenin katılımının ŞİÖ'nün gelişimine yeni bir ivme kazandıracak imkânlar oluşturacağını söyledi.

ŞİÖ nedir?
Çin, Rusya, Tacikistan, Kırgızistan ve Özbekistan liderleri tarafından 2001 yılında kurulan ŞİÖ'de Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Kamboçya, Nepal ve Sri Lanka diyalog partneri konumunda.