İtalya'da regl izni tartışması

Yazıcı-dostu sürüma-posta gönderPDF sürümü
01 Nis 2017

İtalya’da çalışan kadınların regl dönemlerinde özel izin kullanabilmesine olanak sağlayan tasarı parlamentoya sunuldu. Kamu ve özel sektör çalışanı tüm kadınları kapsayacak izin süresinin 3 güne kadar olması önerildi.
Parlamentonun alt kanadında Temsilciler Meclisi'nde görüşülmeye başlanan tasarının yasalaşması halinde, İtalya kadınlara bu hakkı tanıyan ilk Batı ülkesi olacak.
Öneriyi, geçen yıl sonunda koalisyon hükümetinin şemsiye partisi Demokrat Parti’nin (PD) 4 kadın milletvekili verdi.
İtalya’da yetişkin kadınların yüzde 60 ila 90’ının, 20 yaşın altındaki genç kızların ise yüzde 13 ila 51’inin regl döneminde şiddetli baş, karın ve sırt ağrısı ile mide bulantısı şikâyetlerinden muzdarip olduğu belirtiliyor.
İngiltere'de yapılan bir araştırmada ise, çalışan bin kadının yüzde 52'sinin regl ağrısı yaşadığı, ancak sadece yüzde 27'sinin bunu işyerinde yöneticileriyle paylaştığı belirtildi. Ağrı yaşayan yüzde 52'lik kesimin üçte biri, şikayetleri nedeniyle hastalık izni kullanmadığı ortaya çıktı.

Uzmanlar izin diyor
Uzmanlar, kadınlara regl dönemlerinde izin verilmesini savunuyor ve şunları, "Menstürasyon (Adet günü) izni kadınların işyerlerinde kendilerini daha mutlu ve rahat hissetmelerini sağlayabilir. Ayrıca ağrılı dönemlerde ağrıyı gözardı etmek daha ciddi sorunlara yol açabilir" dile getiriyorlar.

Ya Türkiye!
Türkiye'de ise 2004 yılında yayınlanan ve 2009 yılında güncellenen “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği”, ile regl iznini yönetmelik kapsamına giren işlerde çalışan kadınlara 4 gün izni kullanmasına olanak tanındığı halde, kadınlar bu haktan yararlanmıyorlar.
Uygulanmayan regl izni hakkına rağmen, işverenler, “bu yönetmeliğin uygulanması halinde istihdam ettiğim kadın işçileri işten çıkarmak zorunda kalacağım ve bir daha işyerimde kadın işçi istihdam etmeyeceğim bu yönetmelik istihdama vurulmuş bir darbedir” diyerek tehdit savuruyorlar.

Kadınlara regl dönemlerinde özel izin, Japonya’da 1947, Endonezya’da 1948, Güney Kore’de 2001, Tayvan’da 2013 yılından beri, Zambiya’da ise geçen aydan (Şubat 2017) itibaren  uygulanıyor.