Latuff: “Erdoğan Türk halkının Führer'i olmak istiyor”

30 Oca 2016

Brezilyalı karikatür sanatçısı Carlos Latuff, “Bütün güçleri elinde toplamak isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başkanlık ya da parlamenter sistemin bir farkı olacağını sanmıyorum, Erdoğan’ın hükmettiği Türkiye gittikçe bir sultanlığa dönüşüyor.” dedi.

Latuff, “Nazi Almanya’sını siyasi model olarak alan Erdoğan, başkanlıktan fazlasını, Türk halkının Führeri olmayı istiyor bence.” diye sözlerine devam etti.

Avrupa ve ABD’deki Müslüman ve göçmenlere karşı artan bir öfke ile konuşma özgürlüğünün nefret söylemi ile karıştırıldığına dikkat çeken Brezilyalı sanatçı, "Muhammed Peygamberle ilgili çıplak karikatürler yapan çizerler yüceltiliyor, İsrail ayrımcılığını eleştiren karikatürler yapanlar ise cezalandırılıyor. Siyasi figürlerin karikatürlerini yapan çizerler sansürle karşılaşıyor ve tutuklanıyor. Özgür zihinler için zor zamanlar. Türkiye de özgür zihinler için uygun bir yer değil." dedi.

Din heryerde manüpile ediliyor
Oy toplamak için Hıristiyanlığı kullanan siyasetçilerin kendi ülkesinde de olduğunu söyleyen Latuff, Türkiye ve Brezilya arasındaki benzerlikler için ise: "Kültürlerimiz tümüyle farklı; ama bir benzerlik vurgulamak gerekirse, “dinin manipulasyonu” olduğunu söyleyebilirim. Brezilya’da muhafazakâr, çoklukla gerici, TV ve radyo istasyonları olan ve en fakir kesimlerde güçlü popüler dayanakları olan, sözüm ona “neopentekost” Hıristiyanlarımız var. Oy toplamak için dini kullanıyorlar. Türkiye’de de aşağı yukarı benzer bir durumunuz var; ama İslamcılarla. Ve elbette ana temsilcileri Erdoğan. Brezilya’da ülkeyi yöneten Erdoğan’ın Hıristiyan bir versiyonu yok; henüz yok. Ama bu ne yazık ki olması mümkün bir şey." dedi.

Yok sayılanların yanında
Web sitesine Türkiye'den erişimin yasaklandığı Brezilyalı sanatçı, kalemi ve sanatını 'yok sayılanların' ve 'ezilenlerin' yanında kullanıyor. Latuff'un özellikle Filistin sorunuyla ilgili çizdiği karikatürler İsrail yönetimlerinin de tepkisini çekiyor. Sanatçı, polis şiddetine karşı çizimlerinden ötürü Brezilya’daki hükümet ve yöneticiler tarafından da baskı altında.

Yaptığı çizimlerin Brezilya'da emniyet güçlerinin tepkisini çektiğini anlatan karikatürist, "Federal hükümetten değil; ama Brezilya’da dâhilî bir veba olan polis şiddetini dışa vuran her karikatür yaptığımda yerel hükümetten, özellikle de polis güçlerinden baskı gördüm. Polis şiddeti ve rüşvetle ilgili karikatürlerim hakkında üç kez karakolda açıklama vermeye zorlandım. Sansür girişimiyle karşılaştım. Bu Brezilya’da bir tabudur. Buna karşı konuşmaya cesaret edebilenler değişen biçimlerde hesaplaşmayla karşılaşırlar." ifadesini kullandı.

 

 

paylaş