Devlet Tiyatroları'nda 12 Aralık'ta grev var!

27 Kas 2015

Türkiye Otel, Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) 12 Aralık'ta Devlet Tiyatroları'nda greve çıkacağını açıkladı.

Sendika Başkanı Cemail Bakındı tüm çabalarına rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bünyesindeki Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün toplu sözleşme için masaya oturmadıklarını söyledi. Tüm yasal prosedürleri yerine getirdiklerini belirten Cemail Bakındı 12 ilde 650 üyeleriyle 12 Aralık sabahı saat 10:00'da greve hazır olacaklarını belirtti.

Sanatçılara Destek Çağrısı

Devlet Tiyatroları sanatçılarına greve destek vermeleri çağrısında bulunan Bakındı, yeni kurulacak hükümete de şöyle seslendi: “Gelin masaya oturalım ve tartışalım. Bu arkadaşlarımızın toplu iş sözleşmesi düzenine geçme haklarına saygı gösteriniz. Bu arkadaşlarımız işçidir, devlet tiyatrolarının alt emekçileridir. Bunlara öksüz, itilmiş-kakılmış muamelesi yapılmıştır. Bu nedenle işçilerin kanundan doğan hak ve hukukları neyse verilmelidir. Aksi takdirde tiyatroların kapanması veya perdelerini indirmesi herhalde çok hoş bir durum değildir.”

 

paylaş