Yaşar Kemal'den kötü haber

15 Oca 2015

Bir süredir solunum güçlüğü çeken usta romancı Yaşar Kemal dün İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yoğun bakıma alındı. Doktorlar 92 yaşındaki Kemal'e akciğer enfeksiyonu ve kalp ritmi bozukluğu teşhisi koydu.

Bilinci kapalı
Çapa Tıp Fakültesi Başhekimi Profesör Doktor Mehmet Akif Karan, yazar Yaşar Kemal’in hayati tehlikesi bulunduğunu açıkladı. Kemal'in 5 gün boyunca başka bir hastanede tedavi edildikten sonra öğlen saatlerinde hastanelerine geldiğini açıklayan Karan, “Ailenin isteği üzerine bizim hastanemize nakledildi. Akciğer enfeksiyonu ve kalp ritim bozukluğu var. Bilinci kapalı ve solunum makinasına bağlı. Maalesef hayati tehlikesi var. Yoğun bakımda solunum destek tedavisi görmekte ve tüm organ bozukluklarına yönelik çok yönlü bir tedavi uygulanıyor” dedi.

Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen ilk Türk yazar olan Yaşar Kemal, başta İnce Memed olmak üzere, Yer Demir Gök Bakır, Yılanı Öldürseler, Hüyükteki Nar Ağacı, Bir Ada Hikayesi serisi gibi çok okunan ununtulmaz romanlara imza attı.

paylaş