Ege Üniversitesi öğrencileri haykırdı: “Bologna’yı istemiyoruz!”

08 Mar 2012

Bologna süreci kararlarıyla birlikte not ortalamalarının düşürülmesinin ardından öğrencilerin tepkisi gecikmedi. Dün (24.02.2012) Ege Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ve sosyal medya ağlarında örgütlenen eylemle yüzlerce öğrenci Bologna’yı protesto etti.
Saat 12.30’de Ege Üniversitesi Merkez Kampüs önünde toplanan üç yüzü aşkın öğrenci sloganlarla yürüyüşe başladı. Birçok gençlik örgütünün de destek verdiği eylemde İlerici Öğrenciler de yerini aldı. Ege Üniversitesi mağdurları imzasıyla örgütlenen eylemde “Müşteri değil, öğrenciyiz!”, “Bologna’ya hayır!” ve “Üniversiteler bizimdir!” sloganları atıldı.
Trampetlerle, alkışlarla ve ıslıklarla yapılan yürüyüş boyunca öğrencilerin sayısı beş yüze ulaştı. Eğitimi simgeleyen temsilî bir tabutun da taşındığı eylemde basın açıklaması Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı önünde gerçekleştirildi. Öğrenciler adına basın açıklaması metnini Asya Hazal Selçuk okudu.
Bologna’yı istemiyoruz!
Okunan basın açıklamasında 1999’da başlayan Bologna sürecine 2001’de Türkiye’nin de dâhil olduğu anlatılarak bu sürecin eğitimi, kamusal alandan çıkartarak para ile alınıp satılan bir meta hâline getirmekten başka bir şey olmadığı vurgulandı. Açıklamada ayrıca “YÖK, Bologna ile beraber üniversitelerimizin kapılarını sermayeye açmıştır. Bologna Süreci ile üniversitelerde danışma kurullarının oluşturulması öngörülmektedir. Bu danışma kurullarında iş adamları, belediye başkanları, vali, sanayi ve ticaret odaları temsilcileri yer alacaktır. Genel amacı bilimsel eğitimle düşünen bireyler yetiştirilmesi olması gereken üniversiteler, sermayeye nitelikli eleman yetiştirme mantığından öteye gidemeyecektir. Bizler geleceğimizi görmezden gelen, üniversiteleri bilim yuvası olmaktan çıkaran Bologna Sürecine karşı çıkıyoruz” denildi.
Basın açıklamasının okunmasından sonra öğrenciler kalemlerini kırarak tabuta attılar ve on beş dakikalık bir oturma eylemi gerçekleştirerek eylemi sona erdirdiler.
 

paylaş