AKP'liler komisyonu işgal etti

11 Mar 2012

Kamuoyunda 4+4+4 olarak gündeme gelen zorunlu eğitimin bölünerek 12 yıla “çıkarılması” TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi. Komisyon görüşmelerinin gerçekleştiği sırada AKP'li ve CHP'li milletvekilleri arasında arbede yaşandı.
AKP'li 100 milletvekilinin komisyon görüşmelerinin yapıldığı salonu doldurarak diğer milletvekillerine yer bırakmaması nedeniyle komisyon görüşmesinde arbede yaşandı. AKP'nin fiilen salonu işgal etmesi üzerine CHP'li milletvekilleri salonun dışında bekleyerek komisyon görüşmelerine katılmadılar. Komisyon Başkanı Nabi Avcı basın mensuplarının dışarı çıkmasını istedi. CHP'li milletvekillerinin basın mensuplarının salondan çıkmasını engellemesi üzerine AKP'li milletvekilleri basın mensuplarını itekleyerek salondan dışarı çıkardılar.
AKP'li ve CHP'li milletvekilleri arasında yumruklaşmaların yaşandığı sırada komisyon uzmanının kanun teklifi maddelerini okumaya devam etmesi CHP'li milletvekilleri tarafından protesto edildi.
Yaşanan gerginliğe rağmen 4+4+4 olarak bilinen 12 yıllık “zorunlu” eğitim tasarısı komisyonda kabul edildi. Böylece AKP'nin dindar ve uysal nesil yetiştirme hedefine yönelik ilk adımı atılırken çocuk işçiliğin ve kız çocuklarının okula gönderilmeyerek evlendirilmesinin önü daha da açılmış olacak.

paylaş