TMMOB Esenyurt raporu: 11 işçinin katili kâr hırsı ve denetimsizlik

22 Mar 2012

11 Mart 2012'de Esenyurt'ta yapımı süren Marmara Park Alışveriş Merkezi inşaatında işçilerin barındığı çadırlarda çıkan yangın sonucu 11 işçi hayatını kaybetmişti. TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu konu ile ilgili raporunu yayınladı. “Yanan 11 işçi kar hırsının ve denetimsizliğin kurbanıdır.” ifadesine yer verilen raporda inşaat sektörünün dağınık çalışma alanı ve esnek çalışma biçimleriyle denetimi zorlaştırdığı ifade edildi.

 

Raporda işçilerin çalışma ve barınma yerlerinin korunaksız olduğu ve çoğu zaman iç içe geçtiği belirtilerek yangının yaşandığı bölgede 20-30 işçinin aynı anda ranza sistemiyle barındırılmasının inşaat sektörü içinde alışılmış bir örnek olduğu aktarıldı. İşçilerin ücretlerini genellikle günlük çalışmaları sonucu aldığı inşaat sektöründe sigorta meselesinin de oldukça esnek olduğu, Esenyurt örneğinde olduğu gibi işçilerin kazadan sonra sigortalanmasının oldukça tipik bir durum olduğu belirtildi.

 

Raporda: “Yanan 11 işçi kar hırsının ve denetimsizliğin kurbanıdır. 11 işçinin yaşamını yitirmesi ders olmalı, yaşanan bu 'iş cinayeti' son olmalı, hükümet ve yerel yönetimler acilen önlem almalı, meslek örgütleri ve sendikalarla tüm süreç paylaşılmalı, yeni bir yasal düzenleme tüm tarafları içine alacak şekilde ele alınmalıdır.” denilerek şantiye ve işçilerin barınmasına yönelik planlanan alanların, yönetmelik, tüzük ve yasalar çerçevesinde projelendirilmesi, inşaatların ancak ilgili kurumların proje onayı vermesi ve inşaat alanının projeye bağlılığını denetlemesinin ardından başlatılması gerektiği belirtildi.

 

Yapı denetim görevinin müteahhit firma tarafından anlaşılan özel şirketlere devredilmiş olmasının büyük bir sorun olduğu belirtilen raporda bu görevin inşaat şirketlerinden bağımsız ve kamu tarafından gerçekleştirilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması talep edildi.

paylaş