Mersin'de belediyeden 1 Mayıs'a teşvik

02 Nis 2012

Mersin'de Akdeniz Belediyesi bünyesindeki işçileri alanlara çıkmaya teşvik ediyor.

Mersin Akdeniz Belediyesi DİSK'e bağlı Genel-İş ile yaptığı toplu iş sözleşme ile bünyesinde çalışan 222 emekçiye yeni ekonomik, sosyal ve kültürel haklar tanıdı.

Sözleşmede 1 Mayıs İşçi Bayramı'na katılan işçilere 100 lira ödenmesine karar verildi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde kadın çalışanlara ücretli izin hakkı tanındı. Ayrıca yeni bebeği olan işçiye 400 lira, yeni evlenene bir maaş doğal afette zarar gören işçiye 8 bin liraya kadar afet yardımı verilmesi kararlaştırıldı.

Akdeniz Belediyesi ve Genel-İş sendikası bu sözleşmeyle amaçlarının emekçileri mücadele ile kazandıkları haklarına sahip çıkmaya ve yeni haklar talep etmek için meydanlara çıkmaya teşvik etmek olduğunu bildirdi.

Belediye Başkanı Yardımcısı Makbule Kaplan sözleşmeyle ilgili şunları dile getirdi:

"Bizim parti politikamız doğrultusunda gelişen bir süreç bu aslında. Tüm çalışanlarımıza özgürlükçü ve eşit cins temelinde yaklaşıyoruz.” "Kadınlar tüm kurumlarda dezavantajlı durumlarda. Biz de kadınlara daha pozitif haklar tanıyarak, erkek çalışanlara nazaran biraz daha destekleyici bir pozisyonda, eşit haklara sahip olacakları ve rahat çalışacakları ortamlar oluşturmak üzere bir zemin sunmak istedik. "1 Mayıs da geçmiş yıllarda büyük bedeller ödenerek işçilerin elde ettikleri önemli bir gündür. Biz emek mücadelesi vererek bugünlere geldik. Bundan kaynaklı işçi arkadaşlarımıza 1 Mayıs'ın anlamına denk düşecek bir jest yaptık. "Talebimiz bu uygulamaların Türkiye genelinde yaygınlaşması, herkesin eşit ücret ve iyi çalışma koşullarına sahip olmak için mücadele edeceğiz." (*)

*Makbule Kaplan'nın Bianet ile yaptığı söyleşiden alınmıştır.

paylaş