Özgür Yazılım ve Linux Günleri gerçekleştirildi

06 Nis 2012

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Özgür Yazılım ve Linux Günleri'nin onikinicisi  30 Mart Cuma ve 31 Mart Cumartesi günleri Bilgi Üniversitesi Dolapdere kampüsünde gerçekleştirildi.

 

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Özgür Yazılım ve Linux Günleri'nin onikinicisi  30 Mart Cuma ve 31 Mart Cumartesi günleri Bilgi Üniversitesi Dolapdere kampüsünde gerçekleştirildi.Özgür yazılım felsefesinden teknik konulara kadar birçok konunun paylaşıldığı şenliğin açılış konuşmasını Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü Öğretim görevlisi Chris Stephenson yaptı.

Stephenson Bilgi Üniversitesi'nin bilgisayar bölümünü kapatma ve dolapdere kampüsünü boşaltma kararı almasından dolayı bu yılki şenliklerin muhtemelen Bilgi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen son şenlik olduğuna değindi.​ Dünyada bilgisayar dilleri öğreminde uygulanan eğitim politikasını yanlış bulduğunu belirten Stephenson, durumu Pieter Brueghel'ın The Blind Leading the Blind (Körün Kıssası) resmine benzetti.

İkinci günün son oturumu Pardus teknik geliştiricileri ve topluluk gönüllerinin hararetli tartışmaları ile son buldu. Pardus'ta yaşanan son dönem değişikliklerden sonra topluluğun desteğinin nasıl olması gerektiği tartışıldı. Bundan sonra projenin LKD (Linux Kullanıcıları Derneği) tarafından yürütülmesi fikri sunulurken, bazı Pardus geliştiricileri yaşanan olumsuzlukların devletin bir özgür yazılım stratejisinin olmamasından kaynaklandığını belirtti.

Şenlikte sponsor firmaların dışında Linux Kullanıcıları Derneği (LKD), Bilişim ve İletişim Çalışanları Ağı (BİÇDA), Alternatif Bilişim ve Bilgisayar Mühendisleri Odası da stand açtılar.

Körün Kıssası: http://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6r%C3%BCn_K%C4%B1ssas%C4%B1

paylaş