Küba'ya E-Ambargo!

07 Nis 2012

Uzun yıllardır emperyalist devletlerin ağır ekonomik baskısı altında yaşayan sosyalist Küba'da internet erişimi ambargo altında sağlanmaya çalışılıyor.

Uzun yıllardır emperyalist devletlerin ağır ekonomik baskısı altında yaşayan sosyalist Küba'da internet erişimi ambargo altında sağlanmaya çalışılıyor. İspanyolca yayın yapan http://www.radiorebelde.cu sitesinde yayınlanan ve internet ambargosunun boyutlarını anlatan “Küba abluka altında” isimli yazıyı paylaşıyoruz.

“ABD 50 yılı aşkın bir süredir uyguladığı ekonomik, finansal ve ticari set çekme politikasından ötürü Küba’yı mayıs 2010 ve nisan 2011 arasında, 7 milyon dolardan fazla zarara maruz bırakmıştır.

Prensa Latina Haber Ajansı'nın bildirdiği üzere, Küba tarafından Birleşmiş Milletler’e sunulan rapora göre ABD’nin bu saldırgan politikası hem telekomünikasyon şirketlerinin ürün ve ekipman satın almasını hem de Kübalı’ların internet servislerini, özellikle de sosyal ağları, kullanmasını engelliyor.

Geçtiğimiz ekim ayında, dünya çapında yüz milyon kullanıcıya sahip olan Twitter adlı sosyal ağ sitesi, Küba kullanıcılarından gelen cep telefonu erişimlerini engellediğine dair bir itirafta bulundu. Geçtiğimiz nisan ayında da yine Twitter tarafından bazı uygulamaların kullanımı, ülke içerisinde yasaklı olduğu iddiasıyla engellendi. Geçen şubat ayında, uluslararası pazarda, telekomünikasyon endüstrisi için teknolojik ve ticari hizmetler sağlayan, Syniverse Şirketi, Küba’nın ETECSA adlı telekomünikasyon şirketine uluslararası kullanımdan dolayı yapması gereken ödemeleri durdurdu. Bu ödemeler Kübalı şirketin gelir kaynaklarında büyük bir yer tutuyordu.

Syniverse bugün ETECSA’ya 2.6 milyon dolarlık ödemeyi yapmamasını, bankasının Küba’yla işlem gerçekleştiremediği bahanesiyle açıklıyor.

Küba, arkasında dünya çapında bir destekle, 20. defa Birleşmiş Milletler’de bu ablukanın sona erdirilmesi yönünde bir talepte bulunacak.

Son olarak Küba’nın önceki hafta (ekim ayı içinde e.n) Birleşmiş Milletler’e sunduğu rapora göre, ABD’nin bu ablukası şimdiye kadar toplam 1 trilyon dolarlık bir kayba neden oldu.”

Kaynak: http://www.radiorebelde.cu  

paylaş