Bosch’da zafer Birleşik Metal’in

14 Nis 2012

Sağcı, gerici Türk Metal Sendikasının 32 yıllık saltanatı sona erdi. Bosch’ta yetki artık Birleşik-Metal’de.

Bursa’da Bosch şirketine ait olan çeşitli fabrikalarda çalışan işçiler bir süre önce sağcı Türk Metal Sendikası’ndan istifa ederek Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye olmuştu. Çok sayıda işçinin sendika değiştirmesi sonucunda Türk Metal yönetimi patronla el ele vererek işçiler üzerinde baskı kurmaya çalıştı. Patronun ve sarı sendikacıların çabaları ise işçilerin kararlı tutumu sayesinde boşa çıktı.

Dün Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamaya göre: “Bosch işçileri sarı sendikanın tüm oyunlarını boşa çıkarmış, bugün itibariyle (13.04.2012 e.n.) sendikamız 2012-2014 dönemi toplu sözleşmeleri için BOSCH işyerindeki yetkili sendika olmuştur. Pazartesi günü, çok daha güçlü olarak toplu sözleşme hazırlıklarına başlayacağız.” denildi. Bu haberle birlikte, tam 32 yıldır sağcı Türk Metal Sendikası’nın esareti altında bulunan iş yerinde çalışanlar lehine yepyeni bir süreç başlamış oldu.

Pek çok büyük işletmenin ve fabrikanın bulunduğu Bursa’da bu gelişmelerden sonra, sektördeki diğer emekçilerin de Birleşik Metal’e katılımının hızlanması bekleniyor.

Sendikanın süreci anlatan yazılarını okumak için: http://www.birlesikmetal.org

paylaş