Memur-Sen'e uluslararası ret!

16 Nis 2012

2001 yılında üye sayısı 40 bin olan ve 2002'de AKP'nin iktidara gelişinden sonra bir anda üye sayısını 10'a katlayarak 400 bin üyeye ulaşan Memur-Sen ITUC'a yaptığı başvurudan ret yanıtı aldı.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’na (ITUC) üyelik başvrusu yapan Memur-Sen'in başvurusu reddedildi. 2006 yılında da başvuruda bulunan Memur-Sen o zaman da kabul edilmemişti. Memur-Sen AKP iktidarında üye sayısını çok hızlı bir şekilde artırarak Türkiye'deki en büyük memur sendikası haline geldi. Memur-Sen'in bu “hormonlu” büyümesi uluslararası sendikalararın da dikkatinden kaçmadı.

İTUC: Memur -Sen'in bağımsızlığı tartışmalı DİSK, KESK, Hak-İş ve Türk-İş’in de üyesi oldukarı Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu almış olduğu kararı geçtiğimiz günlerde Memur-Sen'e tebliğ etti. ITUC'tan yapılan açıklamada: “Yönetim Kurulumuz, Memur-Sen’in Ağustos 2010’da başvurduğunu ve daha önce de Uluslararası Hür Sendikalar Konfederasyonu ICFTU’ya yapılan başvurusunun 2006 yılında reddedildiğini dikkate aldı. 2006’dan bu yana örgütünüzün yaşadığı gelişmeler, istişare sürecinin olumsuz sonuçları ve Memur-Sen’in bağımsız karakterinin tartışılabilir olması durumu göz önüne alınarak, başvurunuzun dikkate alınmamasına kadar verilmiştir.” denildi.

Devlet ile yapılan toplu görüşmelerde hükümet yanlısı tutumu nedeniyle başta KESK olmak üzere sendikal çevrelerin yoğun tepkisini çeken Memur-Sen yönetimi “sarı sendikacılık” olarak adlandırılan iktidar ve patron yandaşı sendikal anlayışın en tipik örneklerinden birisi olarak kabul ediliyor.

paylaş