“Anadolu Parsı” küllerinden doğuyor mu?

26 May 2012

Pardus projesinin sona erdiğine ilişkin haberler 2012 yılı başında özgür yazılım kullanıcılarının gündemine düşmüştü. Pardus 2012 Test Sürümü'nün yayınlanması Anadolu Parsı'nın küllerinden doğduğunun habercisi olabilir.

2012 yılı başında Tübitak'ta konu ile ilgili birimlerdeki yöneticilerin görevden alınması, Pardus'un geliştiricilerinin önemli kısmının istifa etmesi ve Pardus 2011 sürümünün sona erdiğine ilişkin açıklamanın ardından Pardus projesinin sona erdiği özgür yazılım dünyasında konuşulur olmuştu. Ozgurlukicin.org adresinde 21 Mayıs 2012'de yayınlanan “Pardus 2012 'codename' ANKA” haberi özgür yazılım kullanıcıları için yeni bir umut oldu.

Pardus-Linux.Org sitesinde bir araya gelen Pardus gönüllüleri Pardus'un Tübitakça yayınlamış son sürümünün üzerine eklemeler yaparak kendi dağıtımlarını fork etmeye (çatallanma) başladıklarını duyurdular.

Açıklamaları şu şekilde; Bu duyuruyu yapmaktaki amacım pardus kullanıcılarının umutsuzluğa kapılmamasını pardusun küllerinden yeniden doğabileceğini ve hatta sıfırdan devam edebileceğini artık anlamanız içindir.” denilen haberde Pardus 2012 Anka test sürümünün kullanıma hazır olduğu belirtilerek “Pardus yedi sene önce söylediğimiz gibi Tübitak'ın değil bizimdir. Bu halkındır ve özgür camianındır.".

 

paylaş