Yakın Doğu Haber

29 Mar 2021

YDH- Fars News haber ajansında Mehdi Pur Safa imzasıyla yayımlanan haber analizde İran’la Çin arasında imzalanan ve ‘25 Yıllık Kapsamlı İşbirliği Belgesi’ adı verilen anlaşmayla ilgili şu ifadelere yer verildi:

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaklaşık 20 yıl önce İran’ın üst düzey nükleer müzakerecisi olarak Çinli yetkililerle görüşmeye gitti ve iki ülkenin Amerika’ya karşı mücadelesi için işbirliği yapmasını söz konusu etti; ancak bu konuda net bir cevap duymadı.

28 Mar 2019

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Lübnan ziyaretini değerlendiren bir konuşma yaptı.
 

YDH-Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, el-Menar ve el-Meyadin televizyonları tarafından canlı yayımlanan konuşmasına, Gazze ve Batı Şeria’da İsrail rejimine, Yemen’de de Suudi saldırganlığına karşı gösterilen direnişe değinerek başladı.

Konuşmasının Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Lübnan ziyaretiyle ilgili olduğunu belirten Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, konuşmasında özetle şunları söyledi:

Bugünkü konuşmam Pompeo’nun Lübnan ziyareti ve burada yaptığı konuşmalarla ilgili olacak. Ama başlarken daha önemli bir konuya değinmem gerekiyor. Bu da Golan’daki İsrail hakimiyetinin Amerika tarafından tanınmasıdır. 

Bu, Arap İsrail ihtilafı tarihi açısından çok önemli ve belirleyici bir gelişmedir. Müslümanların mukaddesatını ve gelecekteki haklarını tehdit etmektedir ve bunu sadece kınamamın hiçbir yararı yoktur.

20 Ara 2018

YPG Basın Danışmanı Rezan Hido, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Suriye ordusuna katılması gerektiğini söyledi.
 

YDH-Lübnan’ın el-Ahd haber ajansına demeç veren YPG Basın Danışmanı Rezan Hido, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik saldırılarının engellenmesi gerektiğini söyledi.

Amerika’nın Kürtleri tıpkı geçmişte Kuveyt'i işgali sırasında Saddam Hüseyin’i aldattığı gibi aldattığını belirten Rezan Hido, “Sonuçta Amerika ve Türkiye NATO’dadırlar ve müttefiktirler. Amerika’nın Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) ve özerkliği savunmak için Türkiye ile ilişkilerini kurman etmesi imkansızdır” dedi.

SDG’nin siyasi kolu olan Suriye Demokratik Meclisi’nin (SDM) hem özerklikten söz edip hem de Suriye ordusundan ve Suriye hükümetinden bu toprakları savunmasını istemesinin bir çelişki olduğunu belirten Rezan Hido, Kürtlerin “SDG’nin Suriye ordusuna katıldığını açık bir şekilde dile getirip bu şekilde Türkiye’nin elinden saldırı bahanesini almalıdır” dedi.

04 Ara 2018

 

ABD Başkanı’nın Suriye Özel Temsilcisi, Suriye sorununun çözümüne önemli katkılarda bulunan Astana ve Soçi girişimlerinin artık sürdürülmemesi gerektiğini söyledi.

YDH - Fars haber ajansının bildirdiğine göre Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey; Türkiye, Rusya ve İran’ın Suriye sorununa çözüm için başlattığı Astana sürecini “tuhaf” diye niteledi.

Temsilciler Meclisi Dış İşleri Komisyonu’nda soruları cevaplayan James Jeffrey, şunları söyledi: “İstanbul toplantısından sonra Ruslar, İranlılar ve Türklerin üçüncü anayasa komisyonu listesini hazırlamasını ummuştuk; ancak bunu başaramadılar. BM Temsilcisi de bu konuda somut bir ilerleme sağlanamadığını söyledi.

Şu an BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura’nın aralık ayı ortasındaki raporunu bekliyoruz.

Bizim ve Birleşmiş Milletler üyelerinin çoğunun görüşü, tuhaf Soçi-Astana girişiminin artık devam ettirilmemesidir.

01 Ara 2018

İran’ın Tasnim haber ajansı, İsrail rejiminin dün Suriye’ye yönelik saldırına ilişkin ayrıntılı bir habere yer verdi.

Habere göre dün gece saat 20 ve 21 sıralarında İsrail rejimi yaklaşık 45 dakika boyunca Suriye’ye saldırıda bulundu ve çeşitli hedeflere 70’ten fazla füze attı. Suriye ordusuna ait hava savunma sistemlerinin derhal karşılık verdiği u saldırıyla ilgili olarak birkaç noktaya dikkat çekilebilir.

Bu füzeler Suriye’deki en az üç hedefe fırlatıldı: 

1- Şam’ın güneyindeki Kisva bölgesi, 2- Kuneytra, Şam, Dera üçgenindeki ed-Dimas, 3- Şam’ın güneyindeki el-Kenakir bölgesi. Bu hedeflerin tümü askeri üslerdi.

İsrail rejimi, Suriye ordusunun bu füzelerden sadece birkaç tanesini karşılayabildiğini ve imha edebildiğini, geri kalan tüm füzelerin ise isabet ettiğini  iddia etti. 

Suriye haber ajansı SANA ise askeri kaynaklardan naklen İsrail’in tüm füzelerinin imha edildiğini duyurdu.

09 Eki 2018

YDH-İran’da yayımlanan Maşrık gazetesi, Rusya’nın Suriye’deki dördüncü yılına giren askeri varlığını değerlendirdi.

***

Rusya, üç yıl önce Suriye savaşına askeri ve operasyonel boyutta doğrudan giriş yaptı ve bu süre boyunca askeri ve diplomatik alanda birçok gelişmeye tanık oldu.

Bu süre içerisinde Rusya’nın hava desteği, Suriye’deki haritanın değişmesinde ve IŞİD ile diğer terörist grupların kontrolü altında bulunan geniş bir alanın kurtarılmasında etkili oldu.

Rusya bununla eş zamanlı olarak diplomatik müzakerelerde de birçok konuda Suriye’ye destek oldu.

Bütün bunlarla birlikte Rusya, Suriye dosyasını kendi bölgesel çıkarları doğrultusunda ele aldı ve çeşitli bölgesel taraflarla taktik ittifaklar kurdu. Bunu, bölgede Amerika’nın nüfuzunu azaltıp, kendi askeri, siyasi ve ekonomik nüfuzunu arttırarak bölgedeki siyasi, ekonomik ve askeri dengeyi kendi lehine çevirmek için kullandı.

17 Haz 2018

 

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, el-Alem televizyonuna verdiği özel röportajda Suriye-İran ve Rusya ilişkilerinde yaşanan son gelişmelere ve Ürdün ve İsrail sınırındaki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.
 

YDH- Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın el-Alem televizyonunun Şam Temsilcisi Hüseyin Murtada’ya verdiği özel röportajın birinci bölümünün çevirisini sunuyoruz.

 

- Sayın Başkan, Suriye ordusunun çeşitli cephelerde kazandığı büyük zaferlere ve başarılara birazdan değineceğiz. Bütün bu zaferlerin sayesinde Suriye’nin güneyi ile ilgili son derece önemli ve bariz gelişmeler söz konusu. Suriye’nin güneyinde neler oluyor? Meselenin gerçekliği nedir?

09 Haz 2018

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Dünya Kudüs Günü münasebetiyle yaptığı konuşmada, Hizbullah’ı Suriye’den Suriye hükümetinden başka hiç kimsenin çıkaramayacağını söyledi.
 

YDH-Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail sınırındaki Marun er-Ras kentinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada İran İslam Cumhuriyeti’nin Kurucusu İmam Humeyni’nin “Dünya Kudüs Günü”nü insanların vicdanında yer etmesi ve dünya halklarının Filistin’le dayanışma göstermesi için ilan ettiğini söyledi.

Seyyid Nasrullah’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

Dünya Kudüs Gününün önemi

Her geçen gün Dünya Kudüs Gününün ne kadar önemli olduğunu ispat ediyor. Zira öncelikle Kudüs Müslümanların ve Hıristiyanların mukaddesatının esası ve düşmanla mücadelenin sembolüdür. İkincisi, Kudüs ve Filistin’le ilgili yeni olaylar yaşanıyor ve düşmanlar bu meseleyi unutturmaya ve bunu Siyonist rejimin lehine bitirmeye çalışıyor.

02 Haz 2018

 

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Amerika’nın Suriye’deki yasadışı varlığına dikkat çekerek ne şekilde olursa olsun Amerika’nın Suriye’den mutlaka çıkarılacağını söyledi.
 

YDH- Rusya el-Youm’a demeç veren Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Suriye’nin tüm topraklarının terörist grupların veya onları destekleyen devletlerin işgalinden kurtarılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, şunları söyledi:

“Savaş meydanında ilerleme kaydettikçe ve her bir bölgeyi kurtardıkça çatışmalarda sona yaklaşıyoruz. Her zaman söylediğim gibi yabancı güçlerin müdahalesinin olmaması halinde Suriye’deki sorunun çözümü bir yıldan uzun sürmeyecektir.

Suriye ordusunun her ilerleyişi, siyasi süreçteki her gelişme, istikrara daha fazla yaklaştırıyor. Düşmanlarımız, özellikle de Amerika’nın liderlik ettiği düşmanlarımız, onların Avrupa’daki ve bölgedeki kuklaları, Suriye içindeki piyonları çatışmaların sona ermesini geciktirmeye çalışıyor.

Sayfalar