Sözcü

15 Nis 2021

Bir kanal gemi geçişi için yapılır, Kanal İstanbul'dan gemiler geçemez!…

Bu önerme; Kanal İstanbul projesinde gemi mühendisliğinin yok sayıldığını söyleyen Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yüksek Mühendis Aydın Şalcı'ya ait…

★★★

Prof. Dr. Şalcı emekli olduğu İTÜ Denizcilik Fakültesi'nin Ar-Ge havuzunda Atatürk Barajı simülasyonu yapıldığı örneğini veriyor.

Bir armatörün çıkıp da, gemimi buradan geçiririm demesini bekliyorum” diyor!

Şalcı'nın bana ilettiği gemi analiz raporu oldukça kapsamlı ve teknik bilgiler içeriyor; konunun uzmanları İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yayınlarından ayrıntılara hakim olabilirler…

★★★

15 Nis 2021

Değerli okurlarım,

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin dış politika rotasını tartışılmaz biçimde ABD ve AB'ye çevirmiş görünüyor. Nitekim bu kararlılığı ifade eden; “Türkiye'nin yeri Batı kampındadır…”, “Türkiye ABD ile ilişkilerinde sağlam dostluk ve ittifak ilişkilerine dayalı yeni bir sayfa açmak istiyor…”, “Türkiye iki ülke arasındaki ilişkileri ilerletmek ve sağlamlaştırmak için gerekli adımları atmaya hazır” şeklindeki ifadeler Cumhurbaşkanı'na ait. Ayrıca “Türkiye'nin geleceğinin Avrupa'da ve AB içinde olduğu” yolunda sayısız açıklaması var.

Tüm öngörüleri doğru çıkan emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ ile bu söyleşimizde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dış politikadaki keskin virajının nedenlerini ve bugünün konjonktüründe ne gibi sonuçlar doğurabileceğini irdeleyeceğiz.

Emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ, Türkiye'nin ABD ve AB ile olan ilişkilerini Uğur Dündar'a yorumladı.

★★★

02 Mar 2021

Dünyanın en eski üniversitelerinden İTÜ'yü, III. Mustafa 1773'te kurdu. Cumhuriyet'in 100. kuruluş yılında 250 yaşına girecek. Turgut Özal, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan'ın kampüslerinden geçtiği 172 bin mezunu var. Türkiye'ye köprüler, yollar, barajlar, santraller yapıp, teknolojik devrim için logolarındaki ‘arı' gibi çalıştılar. İTÜ Arı Teknokent'te nükleer enerjiden, akıllı şehire, ileri teknoloji araçlardan, uzaya bir çok alanda 572 bilim insanı aralıksız çalışıyor. Bu eşsiz çaba Abdullah Gül'ün, 8 yıl önceki seçimde yüzde 50'den fazla oy alan aday yerine, ikinci aday Prof. Dr. Mehmet Karaca'yı atamasıyla sekteye uğradı.

SKANDAL MASADA

30 Oca 2021

Türklere ait yabancı bayraklı gemilerde çalışan gemi adamları sigortasız çalıştırılıyor, maaş ve diğer haklarını alamadıkları durumda da ortada kalıyorlar. Herkesin gözü önünde, tam bir kölelik düzeni kurulmuş durumda.

Gine Körfezi'nde kaçırılan ‘MV Mozart' isimli Liberya bayraklı gemiye, korsan saldırısı oldu. 1 kişi öldürüldü, 15 gemi adamı kaçırıldı. Son yıllarda, bu tür korsan saldırıları medyamızda yer almaktadır. İşin ilginç yanı; gemiler yabancı bayraklı olmasına rağmen, gemilerin sahipleri ve çalışan gemi adamları Türk vatandaşı çıktı.

Türkiye'de yabancı bayraklı Türk gemisi çalıştıran armatörler yanında, gerçek yabancılara ait gemilere personel sağlayan ve teknik işletmelerini yöneten 15 civarında yönetim şirketi mevcuttur.

Yaptığım küçük bir araştırmada; Türk donatanlara ait yabancı bayraklı gemilerin toplam taşıma kapasitesinin %80'ine ulaştığını tespit ettim.

Kaçırılan gemi Liberya bayraklı, sahipleri ve çalışanları Türk vatandaşı.

TEŞVİK VAR, İLGİLENEN YOK

13 Ara 2020

Salgın bir hastalık yüzünden tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de insanlar zor günler geçiriyor. Ücreti düşenler, işsiz kalanlar bir yana, dükkanı yarı açık-yarı kapalı hale gelen esnaf, taksiciler, okul servisçileri, havayolu çalışanları, otelciler, lokantacılar, sinemacılar, hastaneciler, muayenehane sahibi doktorlar, dişçiler ve daha sayamadığım birçok işyeri veya meslek sahibi insanın geliri düştü.

Bu arada TL'nin değer kaybı yüzünden enflasyon yani geçim maliyeti de yükseldi. Üstüne bir de sokağa çıkma yasakları bindi. Kısaca hayat herkes için can sıkıcı hale geldi, büyük çoğunluk için ise çok zorlaştı.

Ancak ülkede hiçbir ürünün kıtlığı çekilmedi. Pahalı veya ucuz her tür gıda ve ihtiyaç malı her an, her yerde bulunuyor. Hatta kapınıza kadar getiriliyor. Toplu ulaşım araçları çalışıyor, elektrikler kesilmiyor, çöpler toplanıyor, yollar süpürülüyor, müthiş kuraklığa rağmen sular hâlâ akıyor.

24 Kas 2020

Tüm öngörüleri doğru çıkan emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ'dan Azerbaycan-Ermenistan savaşıyla ilgili çarpıcı analiz…

“Ateşkes anlaşmasıyla, barış gücü kisvesi altında Rus askeri Karabağ'a konuşlandı. Karabağ, Ermeni işgalinden Rus askeri hakimiyetine geçmiş oldu. Bunun stratejik sonuçları olacaktır. Rusya bölgedeki hakimiyetini genişletti.”

Sevgili okurlarım,

07 Tem 2019

 

Üç gün Halep'teydim, dün de Şam'a geldim.
Halep, Hatay'a bir Gaziantep'e iki saat uzaklıkta.
2011 öncesinde bu üç kardeş şehir, insanlarıyla birlikte çok mutluydu.
2010 yılında bir milyon kadar Türk vatandaşı Halep'i ziyaret etmiş.
Müthiş dostluklar ve iş ortaklıkları kurulmuştu.
Kelaynaklar konusunda bile.

Konumuz Hatay ve Gaziantep olmadığı için Halep'i anlatacağım.

2011 öncesinde kent ve çevresinde 5 milyon kadar insan yaşardı.

Halep'e bağlı Menbiç ve Aynelarab (Kobani) YPG ve Amerikalılar'ın elinde.
Cerablus ve El-Bab ÖSO ve TSK'nın kontrolünde.

İnsanların yarısı yıkık kente dönmeye başlamış ama hâlâ onlarca sorun var.
Örneğin teröre karşı direnerek kentten ayrılmayanlarla, kaçanlar ve şimdi dönmeye çalışanlar arasındaki güvensizlik ve sosyal çatışmalar.
Herkes size bir hikâye anlatır.

02 May 2019

“Washington ekonomi üzerinden ülkemizi tehdit ediyor” diyen emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ'dan F-35 uçağı ve S-400 kriziyle ilgili çarpıcı açıklamalar:

Sevgili okurlarım,

Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 olarak tanımlanan hava savunma sistemini alma kararı, ABD ile aramızda derin bir krize dönüşmüş bulunuyor.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in, “Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almakla NATO ortaklığı arasında bir seçim yapması gerektiği” ve “Türkiye'nin S-400'leri alması halinde F-35 programından çıkarılacağı” yolundaki tehdit ve şantajına Cumhurbaşkanı Erdoğan şu sert cevabı verdi:

“S-400 füzeleri konusunda geri adım atmayacağız!..”

02 May 2019

“Türkiye'nin NATO'dan ayrılması halinde sadece ABD ile değil, AB ülkeleriyle de ilişkileri kopar” diyen bilge diplomat, emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ'dan çarpıcı açıklamalar:

Sevgili okurlarım,

Tüm öngörüleri doğru çıkan emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ ile yaptığımız ve dün ilk bölümünü yayımladığımız söyleşinin odak noktasını Washington'un Ankara'ya yönelttiği “ültimatom” tarzındaki tehditler oluşturdu. ABD'nin tehditlerini şöyle özetlemek mümkün:

Elekdağ, “Mesele şimdi S-400 alımından nasıl çark edileceğidir” diyor.

Türkiye, ABD ile Rusya ortaklığı arasında bir seçim yapmalı. ABD açısından S-400'lerin Rusya'dan alınması Türkiye'nin tercihini Rusya lehine yaptığı anlamına gelir ve bu yoldaki bir karar şu sonuçları doğurur: Birincisi, Türkiye'nin F-35 programındaki üyeliğine son verilecek. İkincisi, Türkiye ekonomisine ağır yaptırımlar uygulanacak. Üçüncüsü, Türkiye'nin NATO'dan dışlanmasına yol açacak bir süreç başlatılacak!..

★★★

28 Ara 2018

İngilizce'de “Tanımları tartışmak beyhudedir” (It is futile to discuss definitions) diye bir tartışma kuralı vardır. İnsanın aklına hemen “Tanımlar tartışılmadan, tartışma nasıl yapılacaktır” sorusu gelir. Kuralın anlatmak istediği de budur zaten. Kural, “Eğer tanımlarda mutabık değilseniz, tartışmaya girmeyin” diyor. Eğer tartışmadan bir fayda çıkacaksa taraflar belli bir tanımda “o tartışmanın selameti için” mutabık kalmalıdır. Tanımları tartışmak da ayrı bir tartışma konusu olabilir. Ama o zaman önerilen konu tartışılamaz. Bu kuralı bir örnekle canlı hale getireyim.

İSLAM GELİŞMEYE ENGEL MİDİR?

Sayfalar