CRI Türkçe

05 May 2021

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın ilk 100 günü, Washington’ın üç geri adımı ile tamamlandı. Kuşkusuz her üç geri adım da nihai geri adım değil; ABD uygun şartlar buldukça hamle yapmaya, kararlılık karşısında da geri adımlar atmaya devam edecek…

Hegemonyası zayıflamakta olan ABD için “ileri-geri” hareket etmek, kaçınılmaz artık…

ABD, ÇİN KARŞISINDA GERİ ADIM ATTI

Biden yönetimi işbaşı yaptıktan sonra Çin’e karşı yüksek perdeden açıklamalar yaptı. Hint-Pasifik stratejisi gereği Çin’i Hindistan’dan Japonya’ya uzanan geniş hat üzerinde çevreleme stratejisini yoğunlaştıracağını ortaya koydu. Bunun gereği olarak Asya’ya çıkarma yaptı ve Japonya’dan Avustralya’ya, Hindistan’dan Güney Kore’ye temaslarda bulunarak Çin’e karşı bir cephe inşa etmeye çalıştı. Hatta Pentagon içinde “Çin Görev Gücü” kurarak, silahlı mesaj da verdi.

28 Mar 2021

1999’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki NATO, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) iznini almadan Yugoslavya’yı alenen bombaladı ve 3 Çinli gazeteci dâhil olmak üzere çok sayıda masum sivilin ölümüne neden oldu. 22 yıl geçti, NATO’dan atılan 15 ton seyreltilmiş uranyum bombası hala insanlara zarar vermeye devam ediyor.

Sırp biyolog Stankovic, Uranyumun çürümesinin 4,5 milyar yıl süreceğine ve radyoaktif maddelerin neden olduğu anormal fenomen ilk olarak hücre mutasyonlarına yol açacağını belirtti.

Sırbistan Acil Durum Merkezi Klinik Bölümü Müdürü Grujcic, bir klinisyen olarak yaşlılarda sık görülen tümörlerin gençlerde giderek daha fazla ortaya çıktığını ve çoğunun kötü huylu tümörlere dönüştüğünü fark etti.

26 Mar 2021

Dış politikayla ilgilenenler, kaçınılmaz olarak, zorunlu olarak, bir yandan ülkelerin içindeki sınıf mücadelesiyle; yani üretim, mülkiyet, bölüşüm ilişkileriyle; bir yandan da ülkelerin dışındaki pazar, ham madde, ucuz emek talebiyle ilgilenirler. İçeride baktıklarıyla dışarıda baktıkları birbirinin tamamlayanı, bütünleyenidir. Aralarında doğrudan ilişki vardır. Çünkü iktisat; siyasetle ve dış politikayla doğrudan ilgilidir. Bu nedenle, sıklıkla vurguladığımız üzere, büyük bir devletin, emperyalist bir gücün kurumsal dış politikası, bir partiden diğer partiye, bir başkandan diğer başkana değişmez. Aksini öne sürenler yanılırlar. Bunun somut örneği, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) izlediği dış politikadır.

15 Oca 2021

Kongre binasındaki son karışıklıktan sonra, görev süresi bitmekte olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın sosyal medyada tercih ettiği Twitter'ı kullanması kalıcı olarak yasaklandı. Twitter bu kararın Trump'ın Twitter hesabında "gelecekteki silahlı protestolar için planlarının olduğunun" görülmesinden sonra alındığını bildirdi.

İronik olarak, Trump, küçük bir seçkinin tekelindeki geleneksel medyaya güven duymadığı için başkanlığı süresince Twitter'ı kendi halkına doğrudan seslenmek için kullanmıştı. Trump böyle yaparak, ABD merkezli uluslararası sermayenin (Trump bunlara "küreselciler" diyor) hizmetinde olduğuna inandığı ve güvenmediği medyanın tekelini kırabilmişti.

Aslında, internetin ve beraberindeki sosyal medyanın büyümesi geleneksel olarak güçlü yerleşik çıkarların gücünün kırılacağı alanlar olarak görüldü. Ancak Trump'ın Twitter'dan yasaklanması sosyal medyanın tarafsız bir alan olmadığını, aksine yerleşik tekelci çıkarların milyarder bir başkana karşı bile üstün geldiği bir alan olduğu yer olduğunu vurguladı.

09 Ara 2020

İstanbul'da yüzde 23,78 seviyesine düşen barajların doluluk oranı kuraklık endişelerinin artmasına sebep olurken, uzmanlar su tasarrufu yapılması uyarılarında bulunuyor. Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle su kullanımının artması, barajlardaki doluluk oranlarının düştüğü bu dönemde su tasarrufu konusunda daha dikkatli olmayı gerektiriyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, CRI Türk'te Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu "Manşet" programına konuk oldu. Toros, İstanbul barajlarındaki son durumu ve uygulanması gereken tasarruf planlarını anlattı. 

"SUYUN HER DAMLASI ÖNEMLİDİR"

İstanbul'daki barajların doluluk oranının yüzde 25'lerin altına düştüğünü ve düşmeye de devam ettiğini belirten Prof. Dr. Hüseyin Toros, buna neden olarak geçen eylül, ekim ve kasım aylarında beklenen yağışların gelmemesini gösterdi.

16 Nis 2020
Salgın hastalık, ülkelerin sağlık sistemlerini, mali yapılarını, yönetim biçimlerini sarsmakla, sınamakla, mukavemetini ölçmekle kalmadı. Aynı zamanda büyük bir insanlık ve uygarlık sınavına da soktu dünyayı. Batılı, merkez, gelişmiş, kapitalist ülkeler, emperyalist devletler, bu sınavdan geçemediler. Sadece dünyanın geri kalanına, doğuya, Asya'ya, Afrika'ya, üçüncü dünyaya, Atatürk'ün deyimiyle mazlum milletlere kulaklarını tıkamakla kalmadılar. Birbirlerine de sırtlarını döndüler. Örneğin; geçen haftalarda Almanya'ya gidecek maskelere el koyan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), önceki gün de, Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) sağlamakta olduğu fonu kesti. 
06 Nis 2020

DEMEK KADAR ABES VE YANLIŞ BİR ŞEY OLAMAZ
“Trump ve Trump gibilerin suçlamasının hiçbir anlamı yok”

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ilk olarak geçen aralık ayında Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan kentinde ortaya çıktı. Salgının tüm dünyaya yayılması ve özellikle Avrupa'daki vaka sayılarının her geçen gün yükselmesi endişeyi artırıyor.

Covid-19 ilk kez Çin'de görülmüş olmakla birlikte gerek en sıkı tedbirlerin alınması gerekse hükümetin ivedilikle hareket etmesi salgının hızlı şekilde kontrol altına alınmasını sağladı. Bugün Çin'in salgınla mücadelesindeki başarısı pek çok ülke için örnek teşkil ediyor. Çin'in bu başarısı batı menşeili bazı medya kuruluşlarını rahatsız ediyor olmalı ki, kısa süre önce yıllardır sürdürdükleri karalama kampanyalarına bir yenisini daha eklediler.