Tarih: 02 Aralık 2013 Kategori: Ülke

Ethem Sarısülük davasında 3. duruşma!

Mayıs-Haziran Büyük Halk Direnişi’nde Ahmet Şahbaz isimli polis tarafından katledilen Ethem Sarısülük davasının üçüncü duruşması Ankara Adliyesi’nde başladı.

Duruşma bugün (2 Aralık) sabah 10.00′da başladı. Katil polis Ahmet Şahbaz, davaya Urfa'dan telekonferans sistemiyle katıldı. Ahmet Şahbaz'ın yine takma bıyıklı ve gözlüklü olduğu görüldü.

Şahbaz’ın bağlantısının yapılmasının ardından Ethem Sarısülük’ün avukatları kimlik kontrolü yapılmasını talep etti. Savcı, avukatların talebine “Ne gerek var, önemli olan sanığın orada olmasıdır” şeklinde cevap verdi. Mahkeme, bir fotoğrafın talimatla mahkemeye sunulmasına, şahsın Ahmet Şahbaz olup olmadığının mahkeme tarafından belirlenen bir memur tarafından kamerasız ortamda denetlenmesine karar verdi.

Avukatların, sanığın takma bıyık ve kaş kullanıp kullanmadığının kontrol edilmesi yönündeki talebi de mahkeme tarafından reddedildi.

Sanığın kimlik kontrolü sırasında da ilginç gelişmeler yaşandı.

Sabıkası olmadığını belirten Şahbaz'a salondan itiraz geldi. Mahkeme salonundaki birçok kişi “Katilsin” diye bağırdı.

Ev adresinin sorulması üzerine Şahbaz, “Yok” yanıtı verdi. Gelen itirazlar üzerine sabit bir ikametinin olmadığını söyleyen Şahbaz, bir avukatın, "sabit ikametgâhı da yok. Tutuklayın o zaman” demesi üzerine ev adresi olarak “Urfa İl Emniyet Müdürlüğü”nü gösterdi.

Kimlik kontrolünün sonunda bir avukatın “Salondaki özel güvenlikler silahlarını çıkarsın” talebi de mahkeme heyeti tarafından “güvenlik tedbiri” gerekçesiyle reddedildi.

Kimlik kontrolünün ardından iddianame okunmaya başladı. Ankara'da görülen Ethem Sarısülük davasında savcı kendinden geçerek uyuyakalırken Urfa’daki duruşma salonunda hâkim yoktu.

Ethem'in dostlarına "Katil sizsiniz!" suçlaması
İddianame sonrası Ahmet Şahbaz, savunmasını yazılı olarak mahkemeye sunduğunu, savcılık ifadesinin dışında söyleyecek bir şeyinin olmadığını belirtti, sözlü savunma yapmadı. Şahbaz, "Maktulün ölümüne sebep olanlar ben havaya ateş ederken bana taş atanlardır" dedi.

Şahbaz’ın avukatı, AKP Altındağ Belediye Başkan Aday Adayı Hüseyin Yelkovan ise, “Müvekkilim katil değildir. Katil görmek isteyenler aynaya baksın” dedi.

37 taşı hatırlıyor, imzaladığı tutanağı ayrıntı olduğu gerekçesiyle hatırlayamıyor
Ethem Sarısülük’ün avukatları, Ahmet Şahbaz’ın “izinliydim” ve “birinin vurulduğundan haberim yoktu” diye beyanat verdiği 2 Haziran'a ait Olay Yeri Tutanağı’nı mahkemeye sunarak tutanağın altındaki imzanın Şahbaz’a ait olup olmadığının sorulmasını talep etti.

Hâkim, talep karşısında afallayarak “Biz şimdi bunu nasıl göstereceğiz?” diyerek talebi reddetti. İmza taramasının yapılmasının da mümkün olmadığını öne sürdü.

İmzalı belge sanığa gösterilemediği için sanığa avukatlar tarafından “İzinli olduğun gün Olay Yeri Tutanağı’nı imzaladığını hatırlıyor musun?” sorusu yöneltildi.
 
Savunmasında kendisine 37 taşın isabet ettiğini hatırladığını söyleyen Şahbaz, “Çok fazla detay soruyorsunuz. Nereden hatırlayayım ne imzalayıp, ne imzalamadığımı” diye cevap verdi.

Duruşmaya 14.30′a kadar ara verildi.
 
Aranın ardından Sarısülük'ün avukatlarının tarafsızlık itirazı sebebiyle ilgili davaya bakan Ankara Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, davadan çekildiğini açıkladı.

Paylaş Paylaş